Hüpassaare 5 km pikkune matkarada viib läbi rabastuva metsa Kuresoo rabasse. Rada algab lõkkekohas, kus on võimalik grillida ja lubatud on ka telkimine. Laudtee möödub omapärastest piklikest laugastest, mille kaldale on ehitatud jalapuhkamiseks ja rabavaikuse nautimiseks platvorm. Raja lõpus asub helilooja Mart Saare majamuuseum.
Loodus
Põhja-Sakala valla loodus on mitmekesine ja pilkupüüdev. Siin on võimalus saada osa viiest aastaajast, matkata nii jalgsi, ratta, kui veesõiduki. Siit leiab huvitavat nii tõsine loodushuviline, aktiivne seikleja, kui silmailu püüdlev loodusnautleja.
Hüpassaare õpperada
Soomaa Rahvuspark ja külastuskeskus
Soomaa Rahvuspark moodustati 1993. aastal rabade, liigirikaste luhtade, puisniitude ja eripalgeliste metsade kaitseks. Mitmekesine loodus, omapärane kultuurilugu rippsildade ja ühepuulootsikutega ning üleujutused ehk viies aastaaeg on toonud sellele paigale populaarsust.
Kõrtsi-Tõramaale, vanade talliteede ristumiskohale on rajatud külastuskeskus. Siit leiab infot matkaradade ja kohalike teenuste kohta ning saab tutvuda ekspositsiooniga. Külastuskeskuse juurest saab alguse vahva koprarada. Külastajate seas on populaarsed raba- ja metsarajad, millele annavad põnevust vaatetornid ja laudteed.
Parika väikejärve õppearada
Parika väikejärve rada on kuulus oma südamekujulise rabajärve poolest.
Rada kulgeb vahelduvas metsakoosluses ning tõuseb rabarinnakule, kus on võimalus piknikku pidada koos suplusega noorendava toimega rabajärves. Ringjas rada lookleb ümber järve mööda laugastest ja rikkalikest marjakohtadest. Lai hakkpuidust rada sobib hästi gruppidele ja liikumisraskustega inimestele.
Tule jaluta koos oma pere või sõpradega ja võta kindlasti ka lemmikloomad kaasa!
Sakala tee matkarada
12 km pikkune matkarada sobib pikemaks matkaks. Rajal on mõnusad lõkkekohad telkimiseks ja Saeveski metsaonn, kus ka halva ilma korral varju leiab. Rada võib läbida nii jalgsi kui jalgratastega. Arvestama peab aga sellega, et kui ühest otsast rada alustada, siis võiks transport raja teise otsa vastu tulla. Rajal korraldatakse erinevaid sündmusi – pikima traditsiooniga neist on märtsikuus toimuv Sakala tee matkapäev.
Labidakivi ja sealne lõkkekoht
Labidakivi on üle 3 meetri kõrgune, 6 meetri laiune ja ca 25 meetrise ümbermõõduga rändrahn.
Kivi läheduses on vallseljakud – luidetega kaetud maastik, mis aastatuhandeid tagasi oli mere põhi, pakuvad avastamisrõõmu matkajatele ja leidmisrõõmu seene- ja marjakorjajatele.
Oksa tammepuisniit Soomaal
Oksa tammepuisniit jääb Kildu-Tõramaa tee äärde Lemmjõe vahetusse lähedusse. Soomaa loodusele omaselt on see ala kevadeti kaetud suurveega. Ühel pool teed on lõkkekoht, kus võimalik pikniku pidada, halva ilma eest kaitsmas toekas katusealune. Lähedal asub ka taastatud õdus küün, kus saab väsimuse korral end välja puhata. Samas on võimalus ka telkimiseks.
Mulgi heinamaa
Mulgi heinamaa on maaliline hõre puisniit, mis pakub silmailu igal aastaajal. Soomaa jõgedeäärsed luhad on kõik kunagi kasutusel olnud heinamaadena, sest siinne rohi on väga lopsakas ja heinasaak rikas – sellest ka ilmselt selline vahva nimi kohale.
Kõpu laiakivi
Kõpu laiakivi on Supsi külas asetsev graniidist rändrahn, mille ümbermõõt on 21,2 meetrit ja kõrgus maapinnalt 3 meetrit. Kivi pikkus on 8,4 meetrit ja laius 5,4 meetrit. Arvatavasti on 2/3 kivist maa sees.
Tipu looduskool Soomaal
Looduskool tunneb rõõmu, et saame külastajatele pakkuda elamusi, mis aitavad avastada, tunnetada ja aru saada meid ümbritseva looduse ilust, salapärast ja toimimisest. Pakume suurt valikut õppeprogramme lastele alates lasteaiast kuni gümnaasiumini välja. Korraldame matku, laagreid, koolitusi ning meie juures saab pidada meeskonnapäeva või sünnipäeva. Tegevust leidub igas eas külastajatele.
Pauna matkarada
Kas loodus kutsub Sind ja naudid tema kingitusi? Kui jah, siis oled oodatud Pauna matkarajale!
Rada ise algab Kõpu-Jõesuu maantee äärest vana Tipu koolimaja õuealalt ja on varustatud kohalikku loodust tutvustavate infotahvlitega.
Koprarada Soomaa Rahvuspargis
Kui palju Sa tead kobrastest ja tema kommetest?
Kobras on üks tubli näriline ja on tuntud oma osava tammiehitamise oskuse poolest. Tema tegevust tutvustav rada algab Soomaa rahvuspargi looduskeskuse juurest ning viib metsa, koprakuhilate ja -tammide juurde.
Tõramaa puisniidu rada
Kauneim aeg puisniiduga tutvuda on juunis ja juulis, mil õitseb haruldane siberi võhumõõk, ka suurvee aegu on vaatepilt lummav. Kui talve hakul tulnud suurveele peaks järgnema kohe pakane, on Tõramaa puisniit koht, kuhu tulla uiskudega.
Lemmjõe keelemetsa õpperada
Lemmjõe keelemets on vana lammimets. Sellised metsad on Eestis haruldaseks jäänud ja mujalt Euroopast hoopiski kadunud. Rada algab Kildu-Tõramaa teelt Kuusekäära talu juurest, viib mööda Raudna jõe äärset luhaniitu, siis mööda kallast läbi lammimetsa kuni Raudna ja Lemmjõe ühinemiskohani, kus pilku paeluvad kaunid tammed.
Kuuraniidu õpperada
Kuuraniidu õpperada on Soomaa rahvuspargis Sandra külas Põhja-Sakala vallas Viljandimaal asuv õpperada, mis on tõeline ürgmetsa rada – laudtee viib läbi vana kõdusoometsa. Need, kes rajal käinud, teavad rääkida meeletust energia annusest, mida metsas kõndimine on andnud.
Öördi järve õpperada
Öördi matkarada saab alguse laagriplatsist, kus on metsaonn, lõkkeplats ja telkimisala.
Metsast raba serva jõudes viib edasi laudtee kuni järveni, mis on ainukene rabajärv Soomaa rahvuspargi sooderikkal maal. Rabajärve kaldal asuvad kaks platvormi, kus on võimalik nautida järve või ehk püüda kala.
Ingatsi õpperada
Ingatsi 3 km pikkune õpperada algab Karuskoselt ja kulgeb piki metsasihti 8 m kõrgusele, Euroopa kõrgeimale, Kuresoo rabarinnakule. Raba serval asuvast vaatetornist avaneb kaunis vaade rabaavarustele ja üle raba paistvale Toonoja metsatukale. Edasi suundub laudtee maaliliste laugaste vahele, teeb väikese tiiru rabas ning juhatab tuldud teed mööda tagasi. Retkeks tasub varuda 1,5 tundi.
Nõrga talu iluaed
Nõrga talu 1,5 ha suurune iluaed pakub üllatavaid vaateid ning võlub hiiglasliku veesilmaga, olles tõeline püsilillede paradiis. Aia uhkuseks on suur päevaliiliate ja flokside kollektsioon. Floksid on aia vaieldamatud pärlid. Traditsiooniline floksinäitus, mida näeb iga aasta augusti esimesel nädalavahetusel on toonud talule tuntust nii Eestis kui välismaal.
Seikle Vabaks räätsamatk Soomaal
Soomaa Rahvuspark on loodud suurte rabamassiivide kaitseks, siin asub koguni viis suurt raba. Räätsamatk on parim viis kauni rabamaastikuga tutvumiseks ja seda aastaringselt! Matkame räätsadega Eesti suurimas rabas- Kuresoo rabas.
Soomaa.com öine kanuumatk
Parim viis valgetest suveöödest osa saada on matkama minnes. Öine kanuumatk on soojade suveööde eksootika. Pimedas paistavad asjad teistmoodi, kõiki ei näe, osasid võib ainult kuulda või lihtsalt ette kujutada. Öömatka juhivad kogenud kohalikud giidid, kanuumatk kulgeb rahuliku vooluga Raudna jõel (3 tundi).
Kaevandi aed
Kaevandi Aed on Kaevandi talust välja kasvanud pereettevõte. Asume Vastemõisa asula piiril kuhu Viljandist toob asfalttee. Suure-Jaani vald tunnistas 2010 aastal Kaevandi talu kaunimaks tootmistaluks ja aastal 2019 auhindas Vabariigi President ‘Kaunis Eesti Kodu’ konkursil. Meie aed paneb rõhku tuntud talulillede (hostad, floksid, pojengid) kasvatamisele. Igal aastal oleme katsetanud midagi uut.
Rohekalda aiand
Istikute kasvatus ja müük. Kujundame, rajame ja hooldame haljasalasid. Aiandis avatud müügiplats, kus pakume viljapuid, tomatitaimi, suvelilli, viinapuid.